Zapomniana religia

Usłyszane historie, wyśpiewane pieśni, wypowiedziane słowa, które utkwiły w pamięci osadników.
Kenwej
Posty: 1
Rejestracja: czw 26 kwie 2018, 12:50

Zapomniana religia

Post autor: Kenwej » wt 15 maja 2018, 19:00

Na początku nie było nic i z tej nicości wyłonił się Bóg Tengri. Spojrzał wokół siebie i zdecydował, że tutaj stworzy świat. Stworzył wodę, ziemię i zwierzęta. Wędrując po świecie natknął się na glinę wyciekającą z czerwonego drzewa. Stworzył szkielet z gałęzi jego, owocami wyłożył wnętrzności a z gliny zrobił ciało, po czym powiedział: oto jest człowiek, niech powstanie i biega po tym świecie. Mężczyzna biegał, biegał i biegał, lecz nic nie wiedząc o świecie co chwilę ocierał się o śmierć. Bóg widząc to postanowił go wszystkiego nauczyć. Pokazał mu jak siać i zbierać plony, jak poskromić zwierzynę a co najważniejsze dał mu ogień. Po 84 dniach nauki człowiek samodzielnie upolował zwierzę. Chciał odwdzięczyć się Tengri i zaniósł mu dzika. Tengri wziął część zwierzęcia, z której przygotował ucztę dla siebie i człowieka. Na koniec wstał i powiedział ,,Oto jesteś gotowy" powiedziawszy to przyprowadził kobietę trzymającą sierp i młot "Ona Cię reszty nauczy i da Ci potomków, lecz pamiętaj byś nie zapomniał mojego imienia, gdyż inaczej ześlę na ciebie i twoje potomstwo dotkliwą karę" po czym odszedł w stronę wschodzącego słońca.
Kobieta usiadła koło mężczyzny dając mu narzędzia i mówiąc: " Idź i na drzewie życia wyryj te święte słowa."
"Tengri jest moim jedynym Bogiem. Jego imię będę czcił i Jego nakazów słuchał. Każdy kto Jemu się sprzeciwi będzie moim wrogiem. "
I tak oto człowiek historię swą zaczął.
Z biegiem czasu, gdy ziemia zaludniała się coraz bardziej Tengri zapragnął by pierwszy człowiek zakończył swa wędrówkę i wrócił do niego. Nakazał mu przyjść do Drzewa życia i tam ostatni raz widzieli go Słowianie, gdy w białego konia przemieniony na wschód odszedł. Niedługo potem także kobieta swoja wędrówkę zakończyła, ona postać wilczycy przybrała. Odtąd te dwa zwierzęta szczególną czcią są wśród Słowian obdarzane.

Z czasem część ludzi zapomniała o Tengri, o pierwszym człowieku i swoimi ścieżkami zaczęli podążać. Wśród Słowian kłótnie i waśnie powstały. Wtedy kapłanów dał Tengri, żeby pierwsze prawa przypominali i o Jego imię i ducha prawdy wśród Słowian dbali.

ODPOWIEDZ